piątek, 10 listopada 2023

Inna odmiana siatkówki -Siatkówka na siedząco

Wszyscy wiemy, z czym i z kim wiąże się siatkówka. Sukcesy reprezentacyjne, mistrzostwa świata, Europy, awans na igrzyska olimpijskie Paryż 2024. W świetle tych medialnych rozgrywek, w tle swoje rozgrywki mają również osoby niepełnosprawne te, które na samym początku już wygrały, nie poddając się, ale walcząc, nie o sukcesy, ale o siebie. Ale zacznijmy od początku. Czym różni się siatkówka od siatkówki na siedząco? W Zasadzie niczym, poza kilkoma szczegółami. Według Wikipedii jest to gra zespołowa powstała z połączenia  niemieckiego sitzballu oraz siatkówki. Siatkówkę na siedząco wprowadził w 1956 roku Holenderski Komitet Sportowy. Od roku 1967 rozpoczęły się regularne rozgrywki Mistrzostw Świata. W pierwszych Mistrzostwach Świata w sitting-ballu uczestniczyły reprezentacje jedynie z siedmiu krajów. Obecnie dyscyplina ta uprawiana, jest w ponad 60 krajach. Wzrost popularności tej odmiany siatkówki spowodował, iż rozgrywane są również Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Regionów. Od roku 1993 wszystkie rozgrywki odbywają się w dwóch kategoriach: męskiej i żeńskiej. Zasady gry tej dyscypliny są bardzo podobne do zasad piłki siatkowej. Mecz siatkówki na siedząco trwa do trzech wygranych setów. Seta wygrywa drużyna, która zdobyła 25 punktów z dwupunktową przewagą. Punkt dla drużyny przyznaje się, gdy po prawidłowym zagraniu piłka dotknie boiska przeciwnika. Zdobywa się również punkt wtedy, kiedy przeciwnik popełni błąd. Piłka może być odbijana każdą częścią ciała. Jeśli piłka jest podnoszona, pchana, czy rzucana uznaje się ją za przetrzymaną i wtedy punkt trafia do drużyny przeciwnej.
Boisko do gry, jest prostokątem o wymiarach 10 m x 6 m[b]. Boisko na dwa równe pola gry o wymiarach 5 m x 6 m dzieli linia środkowa. Na każdym polu, w odległości 2 metrów od linii środkowej, wyznacza się równolegle linie oddzielające pole obrony od pola ataku. Nad linią środkową zawieszona jest siatka. Dla kobiet wysokość zawieszenia siatki wynosi 105 cm, a dla mężczyzn 115 cm Ot takie różnice. Kto może grać w tę odmianę siatkówki -KAŻDY. W tę odmianę siatkówki grali już praktycznie wszyscy znani siatkarze, włączając pana Streicha, dla zafascynowanych historią siatkarza Stali Stocznia Szczecin, czy Roberta Szczerbaniuka — tej osoby z naszych lat nie trzeba chyba nikomu przedstawiać.
Dlaczego piszę o tej dyscyplinie? Ponieważ sam byłem reprezentatywnym kraju tej odmiany siatkówki, a chłopaki osiągnęli najlepszy  wynik w historii,  zajmując 4 miejsce w Mistrzostwach Europy, czyniąc mega postęp.

*tekst autorstwa Pana Michała Kaczmarka
*foto fb/ IKS Siedząca Szczecin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz