środa, 7 lutego 2018

Good luck Vital!


źródło: Fanpage Czas siatkówki
Telenowela pt. „ Nowy trener kadry siatkarzy” dobiegł końca. Decyzją władz PZPS-u nowym sternikiem o nazwie „Reprezentacja Polski”, został belgijski szkoleniowiec Vital Heynen.

Wybór ten poprzedziły prace Zespołu ds. wyboru trenera reprezentacji Polski mężczyzn. Belg w wyścigu o posadę coacha naszej reprezentacji, pokonał Andrzeja i Kowala i Piotra Gruszkę.
Vital Heynen ur. 12.06.1967 r. przez całą karierę zawodniczą związany, był z rodzimym Noliko Maseik grając na pozycji rozgrywającego. Zdobywając czterokrotnie mistrzostwo i pięciokrotnie puchar Belgi. 
Zakończając karierę zawodniczą w 2005 r. pozostał w klubie, jako asystent pierwszego trenera zespołu. A od następnego sezonu objął posadę pierwszego szkoleniowca tego zespołu. Zdobywając z tym klubem, jako trener podczas sześcioletniej pracy czterokrotnie ligę, pięć razy zdobył Puchar i cztery razy Superpuchary. W 2009 i 2011 wybierano go w Belgii trenerem roku. W tym samym czasie „otarł się” też o plażową odmianę siatkówki (5. miejsce w FIVB Grand Slam pary Mouha/Gielen).
W 2012 roku postanowił spakować walizki i postawić na pracę, w klubach zagranicznych nie, były to prace od początku sezonów, lecz w ich trakcie. Co znacząco wpływało na poprawę jakości gry przejmowanych zespołów. Rozpoczął w Ziracie Bankasi Ankara (2012-2013), następnie w Transferze Bydgoszcz (2014-2016), a później w Tours VB (2016-2017).
Od 2012 roku łączył pracę w klubach z funkcją trenera reprezentacji. Początkowo Niemiec, z którymi w tym samym roku awansował do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, a dwa lata później, podczas mistrzostw świata w Polsce, po zwycięstwie nad Francją zdobył brązowy medal. Po nieudanych kwalifikacjach do IO Rio de Janeiro zrezygnował z Niemiec na rzecz reprezentacji Belgii, łącząc tę funkcję z posadą trenera mistrza Niemiec: VfB Friedrichshafen.
Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się jako wykładowca w szkołach dla trenerów sportowych w Belgii i chętnie pracuje z młodzieżą, co roku organizując trzytygodniowe obozy siatkarskie dla młodych zawodników (ok 200 osób w wieku 14-18 lat).
Wkrótce nowy trener po konsultacji z Pionem Sportu i Szkolenia PZPS przedstawi skład sztabu męskiej reprezentacji. Kontakt nowego trenera obowiązywać będzie do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Vital Heynen jest 27. trenerem reprezentacji Polski mężczyzn.
Nie wiem, jak Wy, ale ja cieszę z takiego wyboru, bo bez kozery, ale kandydatury Kowala i Gruszki mnie nie przekonywały. Macie prawo się ze mną nie zgodzić. Tylko nie oczekujcie magicznego zaklęcia i medalu na każdej międzynarodowej imprezie. Dajmy temu impulsywnemu, a zarazem doświadczonemu i bogatemu,  w wiedzę trenerowi. Spokojnie pracować i nie oceniajmy Go pochopnie, a nie raz, będziemy płakać ze szczęścia oglądając naszych.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz